Vallisneria spiralis L. – zakruticha šroubovitá

Hydrocharitaceae – voďankovité

20 – 80 cm, VII. – IX.


Zakrutichy rostou po celém světě, v tropech i subtropech. V. spiralis se v Evropě rozšířila na mnoha místech (Itálie, Francie, Belgie, jižní Anglie) pravděpodobně z akvárií. Je velmi otužilá, byla nalezena pod ledem Aljašky, ale roste i v termálních pramenech ve vodě teplé 42°C (Maďarsko, Rumunsko). Je oblíbenou rostlinou akvárií.
Zakruticha šroubovitá je vytrvalá dvoudomá vodní rostlina s krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstá růžice listů po 5 – 20. Listy jsou páskovité, dlouhé 20 – 80 cm a široké asi 5 – 12 mm. Žilnatina na listech je z 5 podélných žilek, které končí ve špičce se zubatými okraji.
Rod Vallisneria má velmi zajímavý způsob opylování květů. Plod je tobolka. Semena klíčí v písku v mělké vodě.
V akváriích se ještě pěstuje V. asiatova Miki – zakruticha asijská, která má 40 cm dlouhé, šroubovitě točené listy s jemně pilovitými okraji.
V akváriích se dnes také pěstuje mnoho variet a kultivarů zakrutich: např. tenkolistá V. spiralis f. gracilis a oblíbená zakruticha se šroubovitě točenými listy V. spiralis f. portugalensis. Velmi dekorativní je nový kultivar V. spiralis ´Tortifolia´ dovezený z pěstíren ze Singapuru. Má listy dlouhé 40 – 50 cm a velmi hustě točené.
Zakrutichy jsou nenáročné na pěstování, rostou velmi dobře i v nepraném říčním písku a kyselejší vodě. Daří se i venku v rybníčcích. Na světlo jsou dosti náročné, ale rostou i při nízkých teplotách celoročně. Snadno se přesazují a množí výběžky.