Aponogeton distachyon L. f. – kalatka dvouklasá

Aponogetonaceae – kalatkovité

50 – 200 cm, VI. - IX.


Pochází z jižní Afriky, byla zavlečena do Austrálie a Tasmánie i na Nový Zéland a do Jižní Ameriky. V Evropě zdomácněla na britských ostrovech a v jižní Francii (okolí montpellieru).
Listy rychle vyrůstající z hlízovitého oddenku jsou zprvu ponořené, ale později již vzplývavé, dlouze řapíkaté. Čepele jsou protáhle vejčité, kožovité, dlouhé až 25 cm a široké 5 cm, tmavozelené. Žilnatina se skládá z hlavní žilky a 3 – 4 vedlejších. Květenství se skládá ze dvou protistojných klasů s býlími voňavými květy. Vyskytují se také kultivary s růžovými květy (´Rosea´) nebo velkokvěté (Grandiflorius´). V začátcích akvaristiky to byla oblíbená a hojně pěstovaná akvarijní rostlina, dnes se spíše pěstuje v zahradních nádržích, ale venku u nás obtížně přezimuje. Ostatní australské druhy kalatek kvetou žlutě a nejsou tak dekorativní.
Z asijských druhů kalatek se často jako akvarijní rostlina pěstuje kalatka živorodá – Aponogeton undulatus Roxb. (= A. stachyosporus De Wit). Mladé rostlinky se vyvíjejí na dlouhých výběžcích z kulovitých hlízek. Kvete od července od září.
Voda má být pro všechny kalatky měkká, s neutrální nebo slabě kyselou reakcí a malým obsahem vápenatých sloučenin; na změny podmínek (teplota, chemismus vody aj.) rostliny citlivě reagují.