Homalomaena wallisii (MAST.) REGEL

Araceae – árónovité

20 – 25 cm, IV. – IX.


Homalomaena wallisii byla začátkem století popsána z kultur botanické zahrady v Petrohradu. Pochází z Kolumbie, kde roste jako bahenní rostlina v nížinných, inundačních oblastech.
Je to poměrně nízká (20 – 25 cm) kompaktní rostlina s kožovitými, široce oválnými, tmavě olivově zelenými, žlutostříbrně skvrnitými listy se safírovým třpytivým leskem. Její kultivar ´Mauro´ má listy tmavozelené, skvrnité, od šedé až po svítivě chartreuskou zeleň.
V Kolumbii roste ještě H. picturata regel, která je malá, velmi drobná a má srdčité podél střední žilky stříbrobíle pašované čepele, pochvovité řapíky a bílý toulec květenství. Jiná jihoamerická rostlina je H. crinipes ( = H. wendlandii) s tmavozelenými listy, které mají bledší střed, načervenalé okraje. Pochází z Kostariky.
Z asijských častěji pěstovaných druhů uvádíme H. humilis, která pochází z Jávy a je vysoká kolem 15 cm. má růžici lesklých tmavozelených kopinatých listů s propadlou žilnatinou. Hodí se nejlépe pro pěstování v akváriích. H. pygmaea pochází z Malajsie a má největší rozšíření. Je to drobná rostlina, vysoká asi 10 cm, s krátkými oddenky. Roste v trsech. Listy jsou eliptičné až kopinaté, tmavozelené, na rubu nafialovělé, se zvlněným okrajem. Řapík je částečně pochvatý. H. rubescens (Roxb.) Kunth. roste od Sikkimu po Jávu. Listy má tuhé, srdčité, narudle zelené s bíločerveným okrajem, na dlouhých červených řapících. Žilnatina listů je vpadlá, stonek je bílý a přímý. Je vhodná pro paludária. Při dostatku světla roste a kvete celoročně. H. sulcata pochází z Bornea, je drobná, má lesklé dlouze srdčité listy. Lze ji doporučit pro akvária. Dováží se ze Singapuru.
H. aromatica roste ve Vietnamu a její voňavé oddenky se používají k ochucení rýže.