Ludwigia palustris (L.) ELLIOT – zakucelka bahenní

Oenotheraceae – pupalkovité

15 – 30 cm, VII. – VIII.


Pochází z mírného pásu atlantské i pacifické části USA. V Evropě roste u nás v Podunají a v jižních Čechách (Záhoří, Potisí), dále ve francii, Belgii, Nizozemí, Španělsku, Itálii, Řecku, jižní Anglii, na západní Ukrajině a na Kavkaze, ale i v severní Africe. Byla zavlečena na Havaj a na Nový Zéland.
Ludwigia palustris je částečně ponořena, spíše bahenní než vodní rostlina s poléhavou, bohatě větvenou a čtyřhranou lodyhou dlouhou 15 – 30 cm a v uzlinách kořenující. Listy na lodyze jsou vstřícné, široce eliptičné až obvejčité, zůžený v řapík dlouhý 2 – 4 cm. listy jsou celokrajné, špičaté a dužnaté. Květy jsou velmi drobné, zvonkovité v úžlabí listů přisedlé. Plodem je čtyřpouzdrá tobolka.
V akváriích s pěstuje kříženec L. repens X L. palustris, který má podobné emerzní i submerzní listy, na líci zelené, na rubu červené. U všech druhů zakucelek lodyha vyrůstá nad vodu.
Rostliny se množí dobře semeny i vegetativně ulamováním lodyh (řízky) v létě. V zimě špatně kořenují. Všechny zakucelky na podzim (zvláště při vyšší teplotě) shazují spodní listy a mají vyholené lodyžky. Na jaře sázíme znovu svěží vzrostné vrcholy.
Pro akvária jsou výborné dva druhy, které nevyrůstají z vody: L. arcuata Walt. z johovýchodu USA a L. repens Forst (= L. ovalis Miq.) z jižní oblasti Severní Ameriky, Střední Ameriky, Kuby a Velkých Antill. Tvoří v akváriích 3 různé druhy listů. Celý vzhled rostliny se také mění podle délky osvětlení. Někdy jsou listy i načervenalé. Krásné velké žluté květy mají plazivé, bahenní druhy zakucelek (L. peruviana, L. uruguayensis), jiné druhy mají dýchací kořeny na bahně.