Eichhornia crassipes (MARTIUS) SOLMSLAUBACH – tokozelka vodní hyacint

Pontederiaceae – modráskovité

35 – 40 cm, VI. – X.


Tokozelka vodní hyacint byla zavlečena ze své původní domoviny – Afriky (Egypt) – do mnoha tropických vod. Zamořuje jako plevel celou tropickou Ameriku, celou oblast Amazonie a zasahuje do USA (Kalifornie, Texas, Mexiko). Byla zavlečena i do Evropy (Portugalsko, Holandsko).
Je to vytrvalá, plovoucí, statná vodní rostlina. Má plovoucí (hydrostatický) aparát. Je to nafouklý řapík listu uvnitř se vzdušným pletivem, který rostlinu nadnáší. Listy tvoří růžici, jsou srdčité až ledvinovité, zelené, dlouhé 5 – 15 cm. kořeny tvoří ve vodě hustou spleť, jsou hnědočerné, špičky mají modrofialové. V mělké vodě mohou vodní hyacinty zakořenit, ale jinak plavou na hladině a jsou přemisťovány proudem vody nebo větrem.
Květenství s 5 – 40 světle modrofialovými květy, podobných květům hyacintu, vyrůstá do výše 15 – 40 cm. Korunní plátky srůstají a tvoří trubku s laloky Dlouhými 1 – 3 cm. nejvyšší z nich je rozšířený, nesouměrný, se žlutou, modře lemovanou skvrnou.
Vodní hyacint je krásná rostlina pro zahradní rybníky. Venku se dá pěstovat jen v létě. Přezimuje ve skleníku bez vody jen na mokré rašelině nebo bahnité zemině. V létě na přímém slunci se rychle množí bočními výhony. Je vhodná do misek a pro paludária i pro skleníky s tropickými lekníny a lotosy. V poslední době se věnuje značná pozornost využití vodního hyacintu jako biologického filtru vody, protože dokáže ze znečištěných vod odnímat chemické dopady a škodlivé látky.