Limnophila aquatica (ROXB.) ALSTON – bahnatka vodní
Scrophulariaceae – krtičníkovité
30 – 50 cm, VI. – VIII.
Roste v Indii, Pákistánu a Srí Lance, často jako plevel rýžových polí.
Je to vodní, obojživelná vytrvalá rostlina. Jako akvarijní druh je velmi rozšířená. Hustě olistěné lodyhy, dlouhé až 5é cm, tvoří světle zelené trsy. Listy jsou v přeslenech po 6 – 8 (někdy 5 – 14) a jsou děleny v úkrojky dvakrát zpeřené. Ve vrcholech jsou přesleny tak husté, že tvoří růžice průměru až 12 cm. emerzní části lodyh mají menší listy, často tuhé a masité, tmavozelené a ostře zubaté, nedělené. Květy jsou drobné, přisedlé jednotlivě v paždích listů. Mají 5 kališních listků, 5 korunních plátků barvy temně fialové s červenými skvrnami.
Je to velmi dekorativní nenáročná rostlina, vhodná pro velká akvária indomalajské oblasti. Tvoří pěkná a typická společenstva s kryptokorynami.
Vv akváriích se pěstují jiné druhy bahnatou. Bahnatka indická – Limnophila indica (L.) Druce (= L. gratioloides R. Brown), je rozšířena v Asii od Beludžistánu do jižní Číny, v Africe a Austrálii, kde roste v mělkých stojatých vodách na rýžovištích a v zaplavovaných příkopech. Květy na stopkách jsou načervenalé až bělavé. Oba druhy, L. aquatica a L. indica, jsou krátkodenní rostliny.
Bahnatka L. sesiliflora (Vahl.) Blume je hojná na Jávě a v tropické Asii. Má bílé, fialově žíhané květy. Bílé, uvnitř fialově žíhané květy má také poměrně menší bahnatka různolistá – L. heterophylla (Roxb.) Benth.
V akváriích bahnatou velmi dobře rostou v nepraném říčním písku. Rozmnožují se vegetativně, vrcholovými řízky. Rostou jen při vyšších teplotách (20 – 25 °C).