Nuphar lutea (L.) SMITH – stulík žlutý
Nymphaeaceae – leknínovité
100 – 200(250) cm, V. – VIII.
Roste v nížinách teplejších oblastí evropy a Asie.
Stulík žlutý vyrůstá z plazivého oddenku, dlouhého až 2 m a tlustého 10 cm, který má jizvy a stopy po odpadlých listech. První listy jsou ponořeny, jsou tenké, prosvítavé, střídavé, oválné až okrouhle eliptičné na bázi hluboce srdčité, dlouhé 10 – 30 cm, zvlněné. Další listy vyrůstají k hladině a jsou vzplývavé, ploché, kožovité, na tuhých ohebných řapících a zašpičatělé. Květ je žlutý, průměru asi 5 cm. je cyklicky uspořádán ve spirálách. Kolem semeníku jsou četné tyčinky. Kališních lístků je 5 a jsou žluté, korunních plátků je velký počet, jsou o třetinu větší, prohnuté, semeníků je mnoho a jsou svrchní. Květ voní po jablkách. Plod je lahvicovitý, důžnatý, dlouhý 6 cm a široký 5 cm.
Stulík žlutý je typicky dominantní druh eutrofních nádrží s vysokým obsahem Ca-iontů. V rybnícíh je zastoupen mnohem méně (jen tam, kde jsou rybníky průtočné). Vytváří charakteristická společenstva se stolístkem přeslenitým, růžkatcem Bosňankou. V této asociaci dává přednost mírnému proudu a otevřené hlubší vodě. U nás se vyskytuje např. v Polabí a na jižním Slovensku.
V akváriu se rostliny vysazují pouze do písku. Tak si podrží někdy i několik let submerzní listy a dobře roste i v zimě za umělého osvětlení. Na světlo je náročný. Pro pěstování v akváriích se stulíky vysévají ze semen. V bahnitém písku klíčí na jaře mladé rostliny, které se později přesazují do akvária s nízkou vodní hladinou. Je to velmi vhodná a krásná rostlina také pro zahradní nádrže a bazény.
Semena nebo mladé rostliny stulíku se bohužel dosud velmi obtížně získávají. V žádném případě se však nesmějí sbírat v přírodě, neboť u nás je stulík chráněn zákonem.