Cryptocoryne cordata GRIFFITH – kryptokoryna srdčitá

Araceae – áronovité

30 – 50 cm, V. – IX.


Kryptokoryna srdčitá roste na Malajském poloostrově.
Je to velmi dekorativní druh kryptokoryny, který má listy krásně červeně zbarveny, v akváriu dlouhé 25 – 30 cm. z dřevnatého oddenku tlustého 6 mm vyrůstají listy s dlouhým červenohnědým řapíkem, který je dlouhý 10 – 15 cm. listová čepel je po obou stranách  rovněž hnědočerveně zbarvená, na rubu je spíše červenofialová, na líci intenzivněji vínově červená, je dlouhá 7,5 cm a široká 4,5 cm. Toulec květenství je žlutý, příčně zvrásněný, s krátkým výběžkem. Starší květenství mají okraje toulce někdy načervenalé.
Kryptokoryna srdčitá má stejné nároky jako kryptokoryny ze stejné oblasti (C. affinis, C. griffithii, C. nurii). Roste v nepraném říčním písku. Vyžaduje bahnitý substrát s rašelinou. Na světlo je náročná. Vodu potřebuje měkkou, neutrální nebo slabě kyselou, střední tvrditosti a teplotu v nádrži kolem 25°C. Ve své tropické domovině roste v porocích s bahnitými břehy, kde hladina vody se často snižuje z 1 – 2 m na 15 – 40 cm.
Velmi podobný druh ze stejné oblasti a stejného biotopu je kryptokoryna purpurová – C. purpurea Ridley. Pochází rovněž z Malajského poloostrova. Listy jsou proměnlivého tvaru velmi podobné kryptokoryně srdčité. Toulec má krátký výběžek, tubus je žlutooranžový nebo až červený. Rovněž vyžaduje k dobrému růstu klid a špatně snáší přesazování.
Podle revize rodu Cryptocoryne (N. jacobsen, 1982) zahrnuje druh Cryptocoryne cardata bývalé taxony C. blassii a C. siamensis, které lze spíše považovat za odlišné formy. Forma s listy, které jsou nápadně světle růžově pruhovány, se nazývá C. rosaenervis.