Pistia stratiotes L. – babelka řezanovitá

Araceae – árónovité

10 – 20 cm, VII. – IX.


Babelka řezanovitá, tzv. vodní salát, je tropický kosmopolit, zasahuje i do subtropů Ameriky (Texas, Florida).
Je to plovoucí vodní rostlina, má lasturovité růžice dužnatých, na rubu světel zelených, na líci modrozelených listů s typickým zvlněním a s 10 žilkami. Listy jsou na stonku spirálovitě uspořádáné, jsou jazykovité, dlouhé 10 – 20 cm, na bázi zúžené. Jsou pokryty jemnými trichomy, které jim dodávají hedvábný sametový lesk a brání smáčení povrchu. Uvnitř listů je vzdušné pletivo (aerenchym), které nese rostlinu na vodě. Květenství je palice s toulcem na bázi listů. Květy mají ve spodní části semeník a nad ním přeslen tyčinek, které jsou nitkami spojeny ve sloupek. Kořeny vyrůstají z báze listové růžice jsou nejdřívě bělavé, u starších rostlin modročerné. Celá rostlina vypadá jako plovoucí hlávka salátu (odtud jméno).
V létě roste velmi dobře v zahradních rybníčcích nebo v mísách. Pěstování v akváriích je dosti obtížné, ačkoliv je to v tropech běžně rozšířená plovoucí rostlina. Stále vlhký vzduch nad hladinou nemá mít nižší teplotu než 22°C a avětlo má mít dosti silnou intenzitu.
Množí se bočními výhonky i vyséváním semen. Přezimuje nejlépe především do suchozemské formy na vlhké směsi písku a rašeliny ve skleníkové atmosféře. Semena získaná v létě se vysévají v březnu a dubnu při 30°C do pařeniště nebo skleníku. Na světle klíčí brzy.
V tropech často používají domorodci tuto  babelku jako salát. Do husté spleti kořenů se vytírají některé druhy ryb.