Salvinia natans (L.) ALLIONI – nepukalka plovoucí

Salviniaceae – nepukalkovité

10 – 20 cm, zralé výtrusy VIII. – X.


Salvinia natans je plevelem rýžových polí indomalajského souostroví, kromě toho roste v Africe v povodí řek Zambezi (přehrada Kariba), ale i v Evropě (Podunajská nížina), kam ji pravděpodobně zavlekli vodní ptáci.
Je to heterosporická vodní kapradinka bez kořenů a s plovoucími listy, které jsou řapíkatě vejčité až oválné, dlouhé 3 – 4 cm, se srdčitou bází. Jsou pokryté jemnými chloupky, které tvoří jemné odění, jež ochrání listy před kapkami vody. Listy jsou v trojčetných přeslenech – 2 listy jsou plovoucí a třetí, rozložený v nitkovité úkrojky, je ponořen do vody (napodobuje kořen); je dlouhý 5 cm a tvoří se na něm větší i menší výtrusy (mikrospory a megalospory).
Lokality této vodní kapradinky jsou ve větších mrtvých ramenech a zarostlých tůních v krytu rákosin, na místech chráněných před větrem, kde roste společně s bosňankou, řezanem a šípatkou.
Jiný druh nepukalky S. auriculata Dublet roste v jižní a Střední Americe. Hojně se pěstuje ve sklenících botanických zahrad a akváriích. V tropické Americe je také rozšířena S. rotundiflora Wildenow. V tropické Asii roste zajímavý druh nepukalky S. cucullata Roxb. s listy, jejichž okraje se uzavírají v číškovitý útvar.
V akváriích se nepukalky používají pro vytírání některých druhů ryb.