Sagittaria sagittifolia L. – šípatka vodní

Alismataceae – žabníkovité

10 – 100 cm, (V.) VI. – VIII. (IX.)


Naše domácí evropská šípatka.
Je to bahenní nebo vodní lysá bylina s krátkým, tlustým oddenkem a dlouhými, na konci ztlustlými výběžky. Listy má v růžici. Na jedné rostlině se často vyvíjí několik typů listů. Nejdříve se vyvíjejí ponořené listy, které jsou páskovité, dlouhé 4 – 20 cm, pak listy přechodné se řapíkem a kopinatou čepelí, potom vzplývavé, dlouze řapíkaté listy a nakonec listy ostře střelovité, vynořené nad vodou.
Vzpřímená květenství nesoucí stopkaté květy v trojčetných přeslenech vyrůstají v úžlabí malých listenů. Samčí květy jsou na stopkách a jsou dvakrát delší než samičí. Tři kališní lístky jsou široce vejčité až okrouhlé a zelené, tři korunní plátky jsou bílé, na bázi s modrofialovou skvrnou. Plody jsou krátce zobákovité nažky.
Šípatka vodní je vhodná pro humózní písčité nebo bahnité substráty a mezoeutrofní vody.
V mělké vodě může růst trvaleji také ve formě se vzplývajícími listy (S. sagittifolia f. natans). Je vhodná do tůněk s mělkou vodou a na břehy rybníků.
Šípatka vzplývavá – S. natans Pallas (= S. alpina Wild.), která má trvale vzplývavé listy, roste v severní Evropě ve vodách do 2 m hloubky. V Asii (od Černého moře přes Přední Asii do Japonska) roste ozdobná varieta S. sagittifolia var. leucopetala (Miguel) Hartly, s čistě bílými květy.