Stratiotes aloides L. – řezan pilolistý

Hydrocharitaceae – voďankovité

15 – 40 cm, VI. – VIII.


Řezan pilolistý roste v Evropě a v Asii.
Je to poloponořená nebo plovoucí vodnírostlina s listy v růžici. Listy jsou páskovité, n akoncích dlouze zašpičatělé, na okrajích ostře pilovité, dlouhé 15 – 41 cm a široké 7 – 25 mm, zmavozelené. Kořeny jsou dlouhé a někdy jimi rostlina v bahně koření.
V dvoulistém toulci je jeden až dva bílé květy. Samčí mají 12 tyčinek, samičí jsou menší a mají 6 pestíků. Plod je kožovitá tobolka s válcovitými semeny.
Je to velmi zajímavá vodní rostlina našich vod a v rybničním hospodářství, která napodobuje svým vzhledem sukulentní rod Aloe, je však zcela přizpůsobena životu ve vodě. Vyskytuje se také zcela ponořená forma řezanu, která obyčejně kořenuje v bahně. V teplých nížinných oblastech vytváří husté porosty s lekníny a stulíky i v mělkých stojatých vodách, tůních mrtvých ramen řek. Roste také společně s voďankou, někde i vzácnou kotvicí. Má velmi úzkou ekologickou amplitudu a těžko se přizpůsobuje změněným podmínkám.
Rozmnožuje se vegetativně šlahouny a zimními přezimovacími pupeny, které vytváří na podzim. Uměle můžeme řezan pěstovat ve venkovních bazénech i studenovodních akváriích, kde napodobíme podmínky stanoviště, tj. ve dně hojně organického bahna z rostlinných zbytků, dostatečně silné osvětlení, hlavně sluneční, voda bohatě zásobená živinami hojně vápněná, s neutrální až alkalickou reakcí (pH 6, 4 – 8,5).