Acorus gramienus SOLANDER – puškvorec trávovitý

Araceae – árónovité

30 – 40 cm, VII. – IX.

Puškvorec trávovitý je rozšířen v severní a východní Asii, Číně a Japonsku.
Z oddenku tlustého 1 – 2 cm vyrůstají tmavozelené tuhé mečovité listy jako u kosatce, dlouhé 20 cm a široké 1 cm; u vynořených forem jsou delší – měří až 50 cm.
Na oddenku se při pěstování na mokrém výživném substrátu začnou ze všech oček tvořit dceřiné rostliny. Rostou dobře při teplotách 15 – 25°C, ale pro trvalé pěstování ve vodě (v akváriích) jsou málo vhodné. Pěstuje se také panašovaný kultivar ´Variegatus´ s bílými a žlutými pruhy na listech, který roste zcela na suchu.
Acorus talamus L. var. angustifolius (Schott) Engler je zakrslá varieta puškvorce trávovitého. Je to drobný, nízký, ozdobný puškvorec z Číny, Japonska a Tchán-wanu. Roste i v Indii, Srí Lance i na ostrovech Celebes a Jáva.
Velmi drobný puškvorec je Acorus calamus var. pusillus (Sieb.) Engl., který má listy dlouhé asi 10 cm a široké 0,6 cm. pod vodou jsou listy kratší (4-5 cm). pochází z Číny.
Všechny puškvorce rostou dobře jako vynořené rostliny v květináčích a mísách nebo vlhkých paludáriích. Na suchu se množí rychleji.