Hydrocleis nymphaeoides (HUMB. et BONPL.) BUCH. – hladinovka plavínovitá

Limnocharitaceae

80(100) – 120 cm, VII. – IX.


Roste v celé tropické části Jižní Ameriky až po Buenos Aires.
Hladinovka je vytrvalá vodní rostlina se vzplývajícími listy, které vyrůstají z oddenku a jsou tmavozelené, srdčitě vejčité, kožovité, dužnaté, celokrajné, na rubu světle zelené; mají dlouhý řapík a čepel dlouhou 1é cm a širokou 7 cm. Lodyha dlouhá až 1 m se bohatě větví, bohatě odnožuje a v uzlinách kořenuje. V pletivech listů i lodyh je četné vzdušné pletivo, lodyhy plavou na hladině nebo se napřimují nad vodou a hustě pokrývají hladinu. Květy jsou poměrně velké a velmi krásné. Jsou svítivě žluté s červenohnědým středem, široké 4 – 5 cm. stopky květu jsou dlouhé 10 cm. květy mají 3 neopadavé zelené kališní lístky a 3 žluté korunní plátky, 2é tyčinek a jejich semeníky na spodu srůstají.
Tato krásná velmi dekorativní skleníková rostlina se hodí do velkých tropických akvárií biotopu amazonské oblasti. Daří se společně s plovoucími rostlinami, jako jsou Eichhornia a Pistia. V létě se daří i venku v mělké bazénu mezi lekníny a stulíky. Množí se řízkováním.
Ačkoliv dobře roste v obvyklém substrátu pro vodní rostliny, kde převládá nepraný říční písek a detrit, osvědčí se jí přidat do nádrže jílovitou nebo hlinitou směs. Sází se na velmi světlé místo, kam dopadá i horní světlo. Daří se dobře v měkké, kyselé vodě, ačkoliv roste i v neutrální vodovodní vodě. Přezimuje při nižších teplotách, kolem 18°C, pro kultivaci během vegetační doby je zcela přiměřená teplota 20 – 25 °C.
Je vhodná pro větší nádrže tropických skleníků.