Hippuris vulgaris L. – prustka obecná

Hippuridaceae – prustkovité

30 – 80 cm, VI. – VIII.


Prustka roste převážně v severní Evropě až k polárnímu moři, jinde je poměrně vzácná. Je rozšířena i v severní Asii a ve vyšších zeměpisných šířkách Severní a Jižní Ameriky (Chile, Ohňová země).
Je to vodní nebo bahenní bylina s plazivými oddenkem a přímou nebo vzplývající lodyhou až 1 m dlouhou, na jejíž krátkých článcích vyrůstají listy v přeslenech. Květy jsou velmi drobné, plod je malá peckovička. Vývojově jde o velmi starý typ vodní rostliny, vzhledem se podobají letním lodyhám přesliček.
Prustka je vápnomilná pobřežní rostlina, vyskytuje se v poloslaných a slaných vodách, např. v holandských polderech a na pobřeží Baltu u poloslaných zálivů (boddenů). Ve  velmi měkké a studené vodě tvoří často společenstva s bahničkou jehlovitou, sítinami a ostřicemi.
Množí se dobře oddenkovými řízky, při dobrých podmínkách se často nepříjemně rozrůstá. Výborně přezimuje, je to velmi otužilá rostlina zahradních nádrží.
Tato oblíbená velmi dekorativní rostlina je vhodná do mělkých malých tůněk i do misek s bahenními rostlinami. Je velmi proměnlivá a přizpůsobivá podmínkám stanoviště: vytváří terestrické a ponořené formy, ale i zakrnělé formy na slaných půdách.