Myriophyllum hippuroides NUTAL – stolístek prustkovitý
Haloragaceae – zrnulovité
10 (20) – 100 cm, VI. – IX. (v přírodě)
Stolístek prustkovitý je rozšířen v USA (Kreton, Washington, Florida) a Mexiku.
Vynořená forma se podobá naší prustce (Hippuris vulgaris). Ponořená lodyha i listy a listové úkrojky jsou tmavě žlutozelené až výrazně červenohnědé; lodyha je dlouhá až 1 m a bohatě se větví. Listy jsou v pravidelných přeslenech po čtyřech nebo pěti; ponořené listy jsou dlouhé až 5 cm, vynořené jsou kratší, se šesti úkrojky na každé straně žebra. Květenství je klásek a roste nad vodou. Plody ze čtyř částí, pak rozpadavé a zbrázděné.
Stolístek prustkovitý je vhodný pro akvária a daří se i v chladnější vodě a nepravém písku. Potřebuje však dostatek světla. Dobře se množí dělením lodyhy; prodejny ho často nabízejí jako červený stolístek. Dobře se uplatní v akváriu jako kontrastní načervenalá rostlina s jinými druhy zelených rostlin.
V poslední době byl dovezen do akvária jako novinka další červený stolístek. Jedná se pravděpodobně o jihoamerický druh M. mattogrossense Ulehne, který má velmi jemné úkrojky listů dlouhé až 40 mm, tmavě olivové až svítivě hnědočervené barvy. Toto zbarvení je trvalé v akváriích jen při velmi intenzivním osvětlení nádrží a teplotě vody nejméně 24°C.