Microsorium pteropus (BLUME) CHING – hnědovka křídlatá

Polypodiaceae – osladičovité

30 – 50 cm, výtrusy VIII. – IX.


Tato vodní nebo suchozemská kapradina pochází z Indie, jižní Číny a Jávy.
Roste na březích vod a je často periodicky zaplavovaná. Má zelený, plazivý a šupinatý oddenek, hustě porostlý jemnými chlupy, a dlouhé kořeny. Listy mají krátké řapíky, jsou široké 5 – 6 cm, dlouhé 10 – 30 cm, široce kopinaté, celokrajné, světle zelené, často s hnědými skvrnami nekrotizujícího peltiva. Na okraji listů se tvoří pupeny, jimiž se kapradina hojně vegetativně množí. Emerzní listy – sporofyly – jsou trojlaločné a na rubu mají podél hlavní žilky kupky výtrusnic. Čepel listů je zvlněná, místy charakteristicky vypouklá.
Snáší se dobře s kryptokorynami v indomalajském biotopovém akváriu.
Tato kapradina se nikdy nesází do písku, pouze se upevňuje na pařezy nebo kořeny a kusy rašeliny. Brzy se přichytne kořeny k substrátu. Daří se dobře v akváriu bez písku, kde brzy vytvoří husté trsy.
Substrát v nádrži má obsahovat dostatek rašeliny, voda má být kyselá až neutrální (pH 5,5 – 7), tvrdost vody raději střední nebo velmi nízká. Nároky na světlo jsou malé, dostačuje světlo střední intenzity a stačí i umělé světlo zářivky nebo žárovky. Nejvhodnější teplota je mezi 20 – 28°C.
Vyžaduje určitý čas, často měsíc až dva, než se začne rozmnožovat a vytvářet nové listy. Velmi dobře roste v malém vlhkém skleníčku, prázdném akváriu, na vlhké rašelině. Je to krásná a velmi dekorativní rostlina, má široké upotřebení mezi akvaristy a teraristy.