Alisma plantago-aqatica L. – žabník jitrocelový
Alismataceae – žabníkovité
1 0 – 80 cm, VI. – IX.
Žabník jitrocelový je rozšířen prakticky po celé Evropě, Africe a rovněž v USA. Je hojný u vodních toků, na zaplavovaných lukách a hlinitých březích, také v rybničních porostech, u potoků a kanálů; roste na substrátech bohatých na vápník.
Je to statná bahenní rostlina. Z hlízovitého oddenku vyrůstají kopinaté listy (u vodních forem). Vynořené čepele jsou vždy srdčité vejčité s dlouhými řapíky. Květenství je bohatá lata, často vysoká až 1 m. květy jsou malé, bílé nebo narůžovělé. Listy jsou dlouhé až 120 cm, páskovité, zpočátku ponořené, později vzplývavé, starší listy jsou vždy vynořené. Plody jsou nažky.
Hodí se spolu se šípatkami do zahradních nádrží a bahenních partií, také do paludárií a akvaterárií. Je to velmi přizpůsobivý druh. Nemá takové nároky na vodu jako šípatky, spokojí se s dostatečně vlhkým substrátem na břehu rybníčku v zahradě. Množí se především semeny.
Podobný druh je žabník kopinatý – A. lanceolatum Withering, který má stejně rozšíření a snáší i poloslané půdy.
Žabník trávovitý – A. gramineum Lejeune – roste v Evropě, chybí však v Irsku a na Islandu. Roste také v Asii, Severní Americe (Kanada, USA).