Echinodorus horizontalis RATAJ – šíaptkovec horizontální

Alismataceae – žabníkovité

30 (40) – 50 cm, VI. – IX.


Šípatkovec horizontální pochází z povodí Amazonky (Peru až Bolívie). Byl dovezen pod obchodním názvem Echinodorus guianensis a nyní se často pěstuje v akváriích.
Roste dobře pod vodou i nad vodou ve vynořené fázi; ponořené a vynořené listy se tvarem téměř neliší. Mladé listy jsou červenohnědé, starší zelené. Jsou dlouhé (25) 40 – 50 cm, tmavozelené, zpravidla se 7 žilkami. Čepel je srdčitá, prodloužená v ostrou špičku a k řapíku odkloněná v tupém úhlu, takže je téměř ve vodorovné poloze; odtud pochází jméno E. horizontalis. Listy pod vodou jsou menší, dlouhé 10 – 15 cm a široké 4 – 7 cm.
Květenství je hroznovité, se 2 – 4 přesleny a jen se 3 – 6 bílými obojakými květy. Plody jsou nažky, které po dozrání ihned klíčí. Rostlinky se také množí mladými rostlinkami, které se vytvářejí místo květů.
Šípatkovec horizontální je poměrně méně vzrůstný a hodí se jako dekorativní druh do menších akvárií. Obvykle se pěstuje při dobrém osvětlení a teplotách 22 – 28°C, přechodně snáší i teploty nižší, až 15 °C. pěstuje se v nepraném říčním písku jako ostatní šípatkovce.