Saururus cernuus L. – ještěrorep nicí

Saururaceae – ještěrorepovité

50 – 120 cm, VI. – VIII.


Ještěrorep pochází ze Severní Ameriky, kde roste od Kanady až po Floridu a Louisianu po celém atlantském pobřeží.
Je to vytrvalá obojživelná bahenní rostlina s plazivým oddenkem a lodyhou vysokou (40)50 – 90(120) cm. Lodyhy jsou vzpřímené, ve spodní části částo chlupaté, nahoře lysé. Listy jsou střídavé, se řapíky dlouhými 8 – 12 cm, které jsou v mládí chlupaté, později lysé. Čepele jsou srdčité, slouhé 10 – 15 cm a široké 6 – 8 cm, zelené a lesklé, tečkované. Žilnatinu tvoří 7 žilek. Květy jsou drobné, žlutobílé v klasovitém květenství, mají 6 tyčinek a 3 – 4 blizny. Plod  je kulovitý.
Celá čeleď Saururaceae je blízce příbuzná čeledi Piperaceae (pepřovité).
Ve své domovině roste ještěrorep v bažinách a rákosinách. Podobný druh je ještěrorep čínský – S. loureiri Decaisine, který je vysoký jen 40 cm, má delší klas (12 cm) a také žlutobílé květy. Pochází z východní Asie a Číny, kde je plevelem rýžových polí.
Oba druhy se velmi rychle množí výhony a daří se i v písku. Druhy ze severnějších oblastí i u nás dobře přezimuje. Mladé rostliny se dají pěstovat v akváriích, ale vyrůstají rychle z vody. Ještěrorep se dá pěstovat také v květináčích, ale především výborně se daří v létě venku mezi pobřežními bahenními rostlinami okrasných zahradních tůněk a rybníčků.