Iris sibirica L. – kosatec sibiřský
Iridaceae – kosatcovité
40 – 100 (120) cm, V. – VI.
Kosatec sibiřský roste hlavně v Evropě a Asii, hlavně na Sibiři.
Vyrůstá v bahně z tlustého, krátkého a plazivého oddenku. Na jaře vyrůstá tenká, nahoře větvená dutá lodyha, na spodu se zbytky listů. Listy jsou mečovité. Květy jsou nápadné a krásné. Modrofialové okvětní lístky jsou na spodu srostlé a slabě voní. Tři vnější jsou zahnuté a delší zúžené v nehet. Na spodu jsou bělavé s modrou žilnatinou, nehet je fialově až hnědě žilkovaný. Vnitřní, menší, vzpřímené a k sobě skloněné lístky jsou tmavší, bez kartáčků. Trojpouzdrý semeník, ukrytý v listenech, má tenkou čnělku. Plody jsou tobolky s mnoha semeny.
Kosatec sibiřský je bahenní druh, někdy barevně proměnlivý, roste v bažinách a na orchidejových loukách, na mokrých pastvinách a mokřinách u rybníků. Snáší přechodně vysychání půdy. U nás je přísně chráněn, patří mezi ohrožené druhy naší květeny.
Podobný je kosatec trávovitý – I. graminea L., který je vysoký 20 – 30 cm a který kvete ve stejnou dobu. Má listy stejné, ale květy světle modrofialové, voňavé, bez kartáčků, bíle skvrnité se žlutými proužky. Je to bahenní druh jižní a střední Evropy, u nás roste v lužních lesích na jižní Moravě a Slovensku jako vzácnější druh a je rovněž přísně chráněn.
V zahradách se pěstuje mnoho kultivarů I. sibirica: bílé květy má ´Snow Queen´, světel modré ´Strandperle´ a ´Mountain Lake´, červenomodré má nový velkokvětý výpěstek ´Ewen´, fialově modré ´Blue Moon´ aj. Na rozdíl od botanických bahenních kosatců tyto kultivary nesnášejí příliš zamokřené půdy.