Lobelia cardinalis L. – lobelka šarlatová

Lobeliaceae – lobelkovité

40 – 100 cm, VII. – VIII.


Lobelka šarlatová pochází ze Severní Ameriky.
Je to vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky 40 – 130 cm. Má široké, hladké, kopinaté, střídavé listy, dlouhé 20 cm a široké 3 cm, s krátkými řapíky. V hroznovitém květenství jsou krásné šarlatově červené květy.
Lobelky se často pěstují na záhonech jako krásné letničky, kvetou většinou bíle nebo modře a množí se semeny. Lobelka šarlatová pěstovaná pod vodou nekvete, má listy světle zelené, dlouhé 6 cm a široké 1,5 cm.
Pro akvária množíme emerzní rostliny, které přesazujeme do vody se vzrostnými vrcholy dlouhými asi 10 – 15 cm; tato lobelka však má vždy snahu růst nad vodou, proto je vhodnější do paludárií. Existují také kultivary s načervenalými listy a krásnými svítivě červenými květy, např. ´Brightness´.
Řízky lobelek pod vodou snadno koření, nejsou náročné na teplotu, milují slabě kyselé substráty.
Podobný druh je lobelka nádherná – Lobelia splendens Willd., která pochází z Mexika. Pod vodou vytváří růžice listů dlouhé asi 10 cm.
Vzácný a velmi ohrožený druh atlantského pobřeží severní Evropy a Severní Ameriky je Lobelia dortmana L., rostoucí v mělké vodě na rašelinách. Má listy v růžici a květy nad vodou.