Barclaya longifolia WALLICH

Nymphaeaceae – leknínovité

25 – 30 cm, V. – VIII.


Tento malý tropický leknín pochází z tropické části Asie (Thajsko).
Z kulovitého oddenku vyrůstají dlouhé úzké listy, zprvu úzce kopinaté, později protáhle střelovité, červenozelené s prosvítavým modravým nádechem. Jsou často zvlněné a mají červenohnědě zbarvenou žilnatinu. Jsou dlouhé až 30 cm, široké 3 – 4 cm, mají krátký řapík (asi 10 cm). listy jsou velmi jemné, blanité, křehké a lámavé, na rubu světle zelené.
Květ je dlouhý asi 2 cm, korunní plátky jsou nazelenalé, uvnitř purpurově červené. Liší se od rodu Nymphaea tím, že okvětní lístky jsou umístěny na semeníku. Plod dozrává pod vodou, po rozpadnutí tobolky vypadávají kulovitá, chlupatá semena, která ihned klíčí. Květy jsou samosprašné a opylují se i v poupěti pod hladinou.
Barclaya je mimořádně dekorativní druh akvarijní rostliny. Daří se dobře ve směsi, jakou používáme pro náročné druhy rodu Aponogeton (je to směs 1/3 hrubšího nepraného říčního písku bez vápníku, 1/3 dřevěného uhlí a 1/3 zvětralého, na slunci dobře vysušeného jílu), voda má být měkká, neutrální nebo jen slabě kyselá. Tento leknín je náročný na stále vysokou teplotu, která v akváriu nemá klesnout pod 25°C. vhodné je též topení ve dně nádrže. Semena klíčí nejlépe na miskách v mělké vodě ve stejném substrátu jako pro dospělé rostliny. Množí se také výběžky z trsu matečné rostliny.