Echinodorus bleheri RATAJ – šípatkovec Bleherův

Alismataceae – žabníkovité

20 (40) – 60 cm, VI. – IX.


Tento velký druh šípatkovce, nazývaný širokolistá amazonka, je vhodný do velkých akvárií jako solitérní rostlina. Pochází pravděpodobně z amazonské oblasti Jižní Ameriky, byl dovezen kolem roku 1955.
Ponořené listy jsou dlouhé 40 – 60 cm, kopinaté se 4 – 7 cm širokou, často na okraji zvlněnou čepelí s typickou žilnatinou. Jeden pár vedlejších žilek končí nad bází čepele, druhý pár o několik centimetrů výše. Řapíky listů jsou poměrně dlouhé (5-7 cm). Rostlina často tvoří velké trsy s 25 – 30 listy. Květy jsou velmi malé, na dlouhých květních stoncích; častěji se místo květů vyvíjejí mladé rostliny, které dobře koření. Šípatkovec E. bleheri roste vždy ponořeně.
Často bývá zaměňován za podobný druh E. amazonicus Rataj (= E. brevipedicellatus), nazývaný akvaristy úzkolistá amazonka, který má listy s dlouze kopinatou, úzkou a obloukovitě prohnutou čepelí a krátkým řapíkem. Pěstuje se v akváriích už od roku 1938.
Oba druhy mají větší nároky na živiny a dobré osvětlení nádrže. V zimě potřebují teploty 20°C, v létě vyšší 22 – 28°C. Oba šípatkovce jsou krásnou dekorací velkých akvárií. Rostou trvale pod vodou a poměrně snadno se množí.