Bacopa amplexicaulis (PURSH) WETTSTEIN – bakopa objímavá

Scrophulariaceae – krtičníkovité

30 – 60 cm, V. – IX.


Roste v jižní a střední části USA, hlavně na atlantském pobřeží.
Je to vodní nebo bahenní rostlina se vzpřímenou, kulatou tuhou lodyhou, dlouhou až 60 cm, která se jen zřídka větví. Listy jsou eliptičné, křižmostojné, na spodu chlupaté, dlouhé 2 – 3 cm, široké 1 – 1,5 cm, lodyhu na spodu objímající. V uzlinách lodyhy snadno vznikají adventivní kořeny. Lodyha je jemně chlupatá. Listy u vynořených forem jsou tužší, dužnaté a lesklé. Lodyha i listy při rozemnutí voní. Trubkovitý nebo zvonkovitý světle modrý květ je nad vodou, vyrůstá z paždí listů na stopkách.
Velmi podobná je Bacopa monnieri (L.) Pennel – bakopa drobnolistá. Je dlouhá až 60 cm a má vstřícné listy. Jsou však některé rozdíly. Bakopa drobnolistá má listy menší a lysé, kvete bíle nebo modře. Je rozšířena v tropech Starého světa a vyskytuje se i jako plevel rýžových polí ve Španělsku a Portugalsku, jižní části USA a v Austrálii. Na teplotu je náročnější než bakopa objímavá a mezi akvaristy je rozšířenější.
Obě bakopy jsou vhodné pro chladnější akvária, daří se dobře i méně zkušeným pěstitelům. Vyhovuje jim obvyklý substrát – nepraný písek s detritem a případnou výživnější jílovitopísčitou příměsí. Tvrdost vody nemá být vysoká, teplota vody v rozmezí 18 – 20°C. Na světlo jsou náročné, hlavně v zimě. Vysazují se obyčejně svazečky několika lodyh pohromadě. Množí se dobře řízkováním.