Primula japonica A. GRAY – prvosenka japonská

Primulaceae – prvosenkovité

50 (80) cm, VI. – VII.


Prvosenka japonská pochází z nejsevernějších ostrovů Japonska. Roste tam na vlhkých horských loukách a ve světlých lesích. Do evropských zahrad byla dovezena již v r. 1857.
Listy má dlouhé až 35 cm, tenké, světle zelené, protáhle vejčité, uprostřed široké až 15 cm. jejich okraje jsou nepravidelně zubaté. Stvol je vysoký až 80 cm a mívá 2 – 6 pater po 6 – 24 květech. Patrovitě kvetoucí prvosenky patší do sekce Proliferace (Candelabrae). Celá rostlina je lysá, jen kalich je uvnitř pomoučený. Koruna je u platných rostlin purpurově růžová, průměru asi 2,5 cm. Barva květů je obyčejně purpurově červená, ale bývá i bílá.
Prvosenka japonská se množís semeny. Protože se její kultivary navzájem snadno kříží, je nutno pro získání kultivarově jednotného potomstva, hlavně pokud jde o barvu květů, izolovat květenství nejkrásnějších rostlin vybraných pro množení. Rostliny snášejí stín a polostín, musí však mít dostatek vláhy a prostoru.
V současné době se v zahradách pěstuje více krásně barevných kultivarů, které se daří na velmi vlhkých místech s mírně kyselou půdní reakcí i v rašeliništi a vřesovišti, často pod rododendrony společně s jinými vlhkomilnými prvosenkami. Kultivary mají různé barevné květy, od čistě bílé přes růžovou a karmínovou až po fialovou. Z četných kultivarů uvádíme růžový ´Millers Crimson´, bílý ´Postford White´ a červený ´Valley Red´.