Echinodorus cordifolius (L.) GRISEB. – šípatkovec srdcolistý

Alismataceae – žabníkovité

40 – 70 cm, VI. – IX.


Domovem této rostliny je jižní část USA a Jižní Amerika.
E. cordifolius je vysoká, statná vodní nebo bahenní rostlina. Listy jsou široce oválné, dlouhé 10 – 20 cm a široké 6 – 10 cm, později srdčité s tupou špičkou. Řapík je u submerzních rostlin dlouhý 5 – 15 cm, u emerzních listů 50 – 70 cm. kořenový systém je bohatě větvený, na kořenech jsou drobné hlízky. Květenství je nad vodou, vysoké často až 1 m, často bývá položeno a v jednotlivých větvích kořenují. Skládá se z 5 – 15 přeslenů se stopkatými bílými květy, které mají 10 až 20 tyčinek a mnoho semeníků. Po dozrání tvoří kulovité plody s mnoha nažkami, které mají zobákovité výrůstky.
Je to nejstarší v akváriích pěstovaný druh šípatkovce. V létě roste také velmi dobře v emerzní fázi venku.
Šípatkovec zobanitý – E. berteroi (Sprengl.) Fasset – je velmi proměnlivý druh. Má několik typů listů: ponořené páskovité listy, dlouhé až 40 cm, dále listy vzplývavé a listy vynořené. Čepel listu je prosvítavá. Dobře se množí semeny, dobře roste v létě venku v nádrži.
Šípatkovec červenolistý – E. osiris Rataj (= E. rubra) má načervenalé listy. Pochází z Jižní Ameriky (Brazílie). Listy má řapíkaté, dlouhé 40 cm a široké 8 cm, široce kopinaté až oválně vejčité. Mladé listy jsou intenzivně červené, později tmavozelené. Místo květů se v květenstvích vytvářejí dceřiné rostliny. Je to jeden z nejkrásnějších akvarijních druhů a také dobře roste ve venkovní kultuře v létě ve výživném substrátu při 10 – 20°C i více. V akváriu roste ponořeně.