Ceratopteris thalictroides (L.) BRONGN. – rohatec žluťuchovitý
Parkeriaceae – rohatcovité
20(30) – 80 cm, výtrusy V. – IX.
Tato vodní kapradina buď plave na hladině, nebo častěji kořenuje v substrátu. Roste v jihovýchodní Asii, severní Austrálii a Africe (Tanzanie).
Rohatec je oblíbená a často pěstovaná akvarijní rostlina. Pěstuje se snadno, jako solitéra dorůstá ve větší nádrži výšky až 60 – 80 cm. listy jsou světle zelené, měkké, vykrajované, nejčastěji mnohokrát zpeřené, dlouhé 20 – 60 cm. čepele listů jsou hluboce nepravidelně laločnaté, ale nejsou typicky lichozpřežené a jsou široké 1 – 3 cm. jednotlivé jemné úkrojky jsou různě široké. Řapík je zelený, křehký, kratší než čepel, dlouhý 10 – 20 cm. mladé listy jsou spirálovitě točené (akropetální růst) jako u všech kapradin. Vynořené formy rohatce žluťuchovitého mají listy i úkrojyk listů redukované, úzké a tuhé.
Kořenový systém je vždy slabě vyvinut, takže silnější proud vody snadno uvolňuje rostliny ze dna, proto je při sázení raději zatížíme většími kameny.
Jiný druh je kapradina rohatec křídlatý – Ceratopteris pteridoides (Hooker) Hieron. Pochází z tropické Ameriky. Má růžici 4 – 6 plovoucích listů s plochými řapíky, čepele jsou na okrajích laločné.
Rohatce vyžadují dostatečné osvětlení nádrže (hlavně plovoucí formy), měkkou vodu (optimální pH 5 – 6,8) a dno z hrubého písku. Množí se velmi snadno z pupenů na okrajích listů, ale také pohlavně spórami, které se tvoří ve výtrusnicích na rubu listů. Mladé jemné rostliny často požírají vodní plži.