Geum chilense BAKER – kuklík čilský

Rosaceae – růžovité

30 – 60 cm, V. – VIII.


Pochází z Chile, zplaňuje často v zahradách a na vlhčích loukách.
Kuklík čilský je bylina vysoká 20 – 6é cm, chlupatá s lodyhou v horní polovině větvenou. Přízemní listy jsou v růžici, jsou dlouze řapíkaté, přetrhované lyrovitě zpeřené, chlupaté. Lodyžní listy jsou trojčetné. Květy jsou světle nebo tmavěji cihlově červené, plody zobánkaté nažky.
V zahradách se pěstuje v několika varietách: velkokvětá var. grandiflora, var. atrosanguinea s krvavě červenými květy a plnokvětá var. plenum.
Zahradní druhy a kultivary se pěstují snadněji než v Evropě domácí kuklík potoční – Geum rivale L., který je vhodný pro vlhké substráty. V našich zahradách rostou ještě kuklík šarlatový – G. coccineum Sibth. et Smith a kuklík japonský: G. japonicum Thunberg, rovněž se šarlatovými květy.
V okrasném zahradnictví se také používají kultivary kuklíku, jako ´Mrs. Bradshaw´ - s červenými květy, ´Goldball´ - se žlutými květy, ´Fire Opal´ - vysoký 50 cm, s oranžovočervenými květy, ´Prinzess Juliana´ - vysoký 50 cm, s oranžovožlutými květy, ´Red Wings´ - vysoký 30 – 40 cm, s jasně červenými květy, ´Rubín´ - s karmínově hnědočervenými květy, ´Werner Arends´ - vysoký 20 cm, s oranžovočervenými květy.
Kuklík je vhodný k pěstování jako bahenní rostlina, ale také jako rostlina k řezu. Má však poměrně krátkou vegetační dobu a vyžaduje raději předpěstování v květináčích, aby se lépe ujal v okolí zahradní nádrže. Je vhodný do společenství blatouchů, upolínů a devětsilů na okraje potoků, pramenišť a na vlhké louky.