Alternanthera reineckii BRIQUET – plevuňka Reineckova

Amaranthaceae – laskavcovité

30 – 50 cm, VII. – IX.


Všechny rostliny rodu Alternanthera, pěstované jako akvarijní rostliny, pocházejí z tropické Jižní Ameriky (Brazílie, Paraguay). V přírodě rostou jako bahenní, často zaplavované a plevelné rostliny.
Jako ponořená rostlina má plevuňka Reineckova lodyhu ve vodě vzplývavou, ale v mělkých nádržích do 20 cm vynořenou hladinu. Na bahně vytváří poléhavé, v uzlinách kořenující, zelené nebo načervenalé lodyhy. Listy jsou vstřícné křižmostojné, dlouze oválné, dlouhé 2,5 – 3,5 cm a široké 0,5 – 1, 5 cm, na líci zelené a na rubu načervenalé. Vynořené listy a lodyhy jsou intenzivněji zabarveny dočervena. Květy jsou drobné, klubíčkaté, žlutozelené, vyrůstají v paždí listů. Pokud chceme rostliny trvaleji pěstovat pod vodou, stále zaštipujeme mladé vzrostné vrcholy, které sázíme do trsů.
Tato plevuňka není náročná na světlo, roste v polostínu i na plném slunci. Voda má být měkká, neutrální.
Jiný často pěstovaný druh je A. sessilis (L.) DC., hlavně jeho varieta lilacina  listy na obou stranách fialově červenými. Dává přednost emerzní kultuře, pod vodou špatně roste a shazuje listy. Lépe se jí daří v emerzní kultuře při při dostatečné vzdušné vlhkosti a teplotě od 20 – 30°C. v létě roste velmi dobře venku. Kvete drobnými přisedlými, růžovými klubíčky květů při osvětlení 12 hodin denně.
Červené plevuňky tvoří pěkné barevné kontrasty se zelenými listy většiny ostatních akvarijních rostlin. V poslední době se objevila novinka pocházející z pěstíren v Singapuru Alternanthera x ´Splendida´, hybrid sytě červené barvy,  rostoucí trvale pod vodou. Je to výtečmá rostlina pro akvária.