Primula denticulata SMITH – prvosenka himálajská

Primulaceae – prvosenkovité

20 – 40 cm, IV.


Pochází ze západní části Himálaje, Afghánistánu a jižní Číny, kde roste na horských loukách ve výškách 2100 – 4200 m n. m.
Z velkého protáhlého kulovitého pupenu, obaleného masitými listovými šupinami zahnědle až načervenalé barvy vyrůstá nejdříve kulovité květenství, sestavéné z menších květů v různých odstínech od růžovofialové až po fialovou. Listy jsou kopisťovité až úzce oválné, dlouhé 10 – 30 cm a široké 3 – 5 cm, jakoby pomoučené. Plně se rozvíjejí až po odkvětu, teprve když se vytvářejí zelené tobolky. V plném rozkvětu bývá květní stvol vysoký 5 – 15 cm a po dozrání se někdy prodlužuje a kroutí. Koncem léta rostliny shazují i listy a zůstává jen kulatý přezimovací pupen.
Základní druh vznikl jako mnohonásobný kříženec původní rostliny se světle modrým kulovitým květenstvím.
Byly vyšlechtěny různobarevné kultivary, například ´Alba´ s čistě bílými květy, ´Rosea´ se světle růžovými květy, ´Crimson Emperor´ se sytě fialovými květy a ´Rubín´ se sytě červenofialovými květy.
Prvosenka himálajská se dobře množí ze semen, ale i dělením trsů. Miluje mírný polostín a dobrou vlhkou až zamokřenou zahradní půdu. Daří se na slunci i v polostínu. Dobře se uplatňuje v bažinatých partiích a na březích vodních nádrží.