Drosera prolifera C. T. WHITE – rosnatka

Droceraceae – rosnatkovité

5 – 10 cm, XII. – I. ve skleníku


Rosnatky jsou největším rodem masožravých rostlin, dosud je známo na celém světě 130 druhů. Rostou v různých a naprosto odlišných biotopech – od rašelin a slatin nebo tropických pralesů až po vysychavé anebo i dočasně zcela vyprahlé půdy.
Drosera prolifera pochází společně s druhy D. adelae F. Muell, a D. schizandra Duele z tropických pralesů severovýchodní Austrálie. Byla objevena na jediné lokalitě (Thornton´s Peak) v roce 1937 (L. J. Brass), další vzácné sběry se objevily až po 30 letech.
Tato rosnatka vysoká asi 1é cm tvoří růžice 5 – 10 cm dlouhých listů, které jsou ledvinovité, kopinaté a široce kopisťovité, tenké, řídce porostlé chlupy. Květenství červených květů se tvoří vzácně. Kořeny jsou drobné, drátkovité.
Drosera prolifera se množí vegetativné, vytváří odnože v květenství se šlahounovitými stopkami (proliferace). Pralesní tropické rosnatky vyhledávají stinné vlhké břehy potoků a mokré mechovité skály. To vše jsou ideální předpoklady pro pěstování těchto velmi vzácných rosnatek – endemitů severovýchodní Austrálie – v pokojových vitrínách při konstantní teplotě a vzdušné vlhkosti kolem 90°C.