Drosera rotundifolia L. – rosnatka okrouhlolistá

Droseraceae – rosnatkovité

10 – 20 (25) cm, VI. – VII.


Rosnatka okrouhlolistá (rosnička) je naše domácí masožravá rostlina, roste na rašelinách, slatinách a mokrých loukách.
Rosnatka má přízemní růžici listů s několika načervenalými 10 – 20 cm vysokými stvoly. Listy jsou dlouze řapíkaté s okrouhlými čepelemi, na rubu lysé a leskle zelené, na líci hustě pokryté žlaznatými červenými chlupy. Drobné, bílé květy jsou ve vijanech. Plod je tobolka. Na šarlatových chlupech se na listech stále třpytí kapičky digesční trávicí tekutiny. Zdánlivé perličky nektaru jsou ve skutečnosti  účinné lepidlo.  Lapený hmyz se pohybuje, a tím více lepu žlázky vylučují a chloupky tlačí hmyz do středu listu. Pak začnou chlupy vylučovat enzymy a začne proces trávení lapeného hmyzu trávicími šťávami, které rostlina začne vylučovat. Trvá to i několik dní. Nestravitelné části zůstanou na chlupech, které se pak otevřou, a zbytky hmyzu roznese vítr.
Rosnatka okrouhlolistá je také léčivá rostlina (Herba Droserae), takže se dříve sbírala v přírodě a hrozilo jí vyhubení.
Nyní je tato rosnatka v ČSSR pod přísnou zákonnou ochranou. Kromě toho ani není zvláště vhodná pro pěstování v umělých podmínkách, protože její růst je vázán na přírůstky rašeliníku a takový vztah lze jen těžko uměle napodobit.
Druhy, které spolehlivě rostou v umělých kulturách, jsou: Drosera capensis, D. binata, D. anglicka, D. adelae, D. pulchella, D. peltata a D. erythrorhiza. Daří se jim ve sklenících a vitrínách s dostatečnou relativní vlhkosté vzduchu.