Anubias congensis N. E. BROWN – anubis konžský

Araceae – árónovité

20 (30) – 50 cm, VI. – VIII.


Pochází z dolního povodí Konga, Španělské Guiney, Nigérie, Gabunu. Rostliny dostaly jméno podle staroegyptského boha podsvětí Anubise, který byl zobrazován se šakalí hlavou.
Z vodorovného statného plazivého oddenku vyrůstají široce kopinaté listy se řapíky dlouhými 25 cm a s čepelí 20 cm dlouhou a širokou 10 cm, pokrytou jemnými chlupy. Listy jsou tmavozelené, na rubu poněkud světlejší, s četnou žilnatinou, která vybíhá až k okraji. Květenství je stejně dlouhé jako řapík listu a skládá se z palice, obalené zeleným toulcem, který je dlouhý 2,5 – 5 cm a široký 1 – 3 cm, palice s drobnými květy ve spirálách je stejně dlouhá.
Na přirozeném stanovišti roste jako bahenní rostlina v tropických deštných pralesích podél vodních toků. Mladé rostliny se po aklimatizaci daří i v písečném dně s jílem. Dno akvária musí mít dostatečně vysokou vrstvu substrátu a pokud je to možné i přitápění ve spodu nádrže. Teplota nemá klesnout pod 25°C, voda má být měkká dešťová, obsahující hojně humusových i humnových látek a rašeliny. Množí se dělením oddenku a semeny.
Podobný druh je Anubias lanceolata N. E. Brown – anubis kopinatý z Kamerunu, Gabunu a Nigérie. V Kamerunu roste také zakrslý druh Anubias nana Engler – anubis nejmenší, který je velmi vhodný pro akvarijní účely, ale roste značně pomalu. Je vysoký 7 – 12 cm.
Anubisy jsou vhodnější pro bahenní akvaterária nebo pro emerzní kultivaci ve vytápěných bazénech tropických skleníků.