Sasa pygmaea CAMUS

Poaceae – lipnicovité

20 – 30 cm, VI. – IX.


Je to nejmenší druh bambusu, který pochází z Japonska. Bambusy jsou vytrvalé dřevnaté trávy, které se liší od ostatních trav bohatým větvením stébel. Na kolénkách stébel vyrůstají další znovu se větvící větévky s listy, takže se celý trs zhušťuje postupně k vrcholu.
Bambus S. pygmaea je vysoký asi 30 cm, často nižší. Má stébla tenká, načervenalá a větvená, v kolénkách stébel je modravý pruh. Listy jsou dlouhé 8 – 12 cm a široké 1,5 cm, nahoře sytě zelené, dole modrozelené. Všechny bambusy málo kvetou, ale snadno se množí výhonky a dělením trsů. Jsou to vděčné, otužilé zimovzdorné stálezelené rostliny.
Bambusy mají speciální uplatnění při napodobení japonských zahrad, kde se kromě S. pygmaea dají použít další druhy s dekorativními stébly a širokými listy, např. Pseudosasa japonica Makino (= Arundinaria japonica), Sasa nipponica Makino et Shibata a Bambusa aruninaria Retz. Většina bambusů roste v tropech, ale několik jmenovaných druhů, pocházejících z Japonska a Sachalinu, lze pěstovat i v našem klimatu venku v zahradě.