Aponogeton rigidifolius v. BRUGGEN – kalatka kožovitá

Aponogetonaceae – kalatkovité

60 – 70 cm, V. – VI.


Kalatka kožovitá pochází z Ceylonu (Srí Lanka). Má plazivý oddenek průměru 1 cm, který je dlouhý až 15 cm. Tvoří jen ponořené listy a ty jsou drsné a tuhé, kožovité, široké 2,5 – 3,5 cm a dlouhé 20 až 60 (70) cm, tmavě olivově zelené až hnědé, často i načervenalé. Listy mají 3-4 podélné žilky. Okraje listů jsou rovné nebo častěji zřetelně zvlněné, čepel je klínovitě zúžená, řapíky jsou kratší než čepele.
Kalatka kožovitá je jediný druh kalatek, který tvoří ze spících oček na válcovitém oddenku po celé délce nové rostliny. Často se dá také množit rozdělením celého matečného trsu.
Květenství je dlouhé až 15 cm, jednohlasé, s nahlučenými květy, které mají 2 – 3 okvětní lístky. Kvítky jsou malé, bílé a mají 6 – 8 tyčinek. Je to jedna z nejkrásnějších kalatek v akváriích a na první pohled bývá zaměňována s kryptokorynami.
U rostlin importovaných z asijských pěstíren jsou okraje listů ploché. Množení semen je dosti obtížné, Aponogeton rigidifolius kvete velmi zřídka. Velmi dobře se množí vegetativně.
Roste dobře v měkké, neutrální až slabě kyselé (pH 6,5) vodě, při teplotách 20 – 28 °C, tedy v podmínkách vhodných i pro rod Cryptocoryne.