Azolla caroliniana WILDENOW – azolka karolínská

Azollaceae – azolkovité

0,5 – 1 cm, VII. – IX. v přírodě


Pochází z jižní a východní části USA, tropické Střední a Jižní Ameriky, objevuje se i v Evropě a Asii, kde někde zdomácněla ( v Holandsku a Středozemí).
Je to malá, ozdobná, sněhovým vločkám podobná, obyčejně plovoucí kapradina, někde rostoucí na bahně nebo na odumřelých vrstvách okřehku mezi rákosím. Má krátkou dichotomicky větvenou lodyžku, pokrytou šupinovitými listy ve dvou řadách. Je velká jen asi 0,5 – 1,5 cm, listy jsou dlouhé asi 5 – 7 mm. Je zbarvena zelenočerveně, hlavně ve volné přírodě, okraje listů jsou prosvítavé a šedobílé. Na spodní straně mají papilózní jemné chloupky a dlouhé nitkovité rhizoidy. Zajímavé jsou mikroskopické řetízky buněk sinice Anabaena azollae, které žijí v některých buňkách v symbióze s azolkou karolínskou a dokáží vázat dusík.
Této drobné kapradině vyhovuje nehlobuká nádrž amerického subtropického a tropického biotopu. Společně s ní se může pěstovat Eichhornia, Pistia a Salvinia.
Roste dobře v mělké vodě nebo v bahně. Normální akvárium ji příliš nesvědčí, vyžaduje spíše misku s bahnem a pískem a do akvárií ji pouze přenášíme z kultur ze skleníku. Na světlo je velmi náročná, proto v akváriu často uhyne nedostatkem světla. Přezimuje na teplém a světlém místě v emerzní kultuře nebo ve vlhkém skleníku. Na složení vody není náročná, pH kolem 7 a teplota v zimě asi 18°C a v létě 20 – 25°C jí dostačují.
Podobný druh Azolla filiculoides lam, je větší (1-3 cm), má listy více zkadeřené a častěji přežívá zimu ve volné přírodě než A. caroliniana. Na Jávě a v Austrálii roste Azolla pinata R. Brown, A. pinnata var. africana je zastoupena v tropické Africe, druh A. nilotica ve východní Africe.