Filipendula ulmaria (L.) MAXIM. – tužebník jilmový

Rosaceae – růžovité

100 – 150 cm, VI. – VIII.


Tužebník jilmový je euroasijský druh, který roste i v Severní Americe. Všude roste na vlhkých stanovištích.
Přímá, tuhá a lysá, nahoře větvená lodyha je vysoká až 150 cm. listy jsou lichozpeřené, na rubu světle zelené a plstnaté, na líci lysé a tmavě zelené. Široce srdčité, zubaté palisty srůstají se řapíkem. Květenství se skládá z drobných smetanově bílých květů, které příjemně voní. Plody jsou měchýřky, semena nepravidelně klíčí. Rostliny se množí také vegetativně výběžky, které vyrůstají z oddenkové části.
Roste u nás v přírodě na mokrých lukách s vysokou hladinou podzemní vody i na březích potoků a zavodňovacích kanálů, v příkopech, na slatinách, v pobřežních křovinách. Používal se v lidovém lékařství jako léčivá rostlina.
V zahradách se především pěstují kultivary tužebníku obecného – F. vulgaris Moench., který kvete v červnu a je vysoký 30 – 50 cm. smetanově bílé květy jsou rovněž ve vrcholičnatém květenství, ale jsou větší a květenství je řidší. Roste na sušších, teplých a slunných místech, a to i na vápencích.
Vyšší druh tužebníku – tužebník červený – F. rubra Rob. – má květy růžové a voňavé. Patří k němu kultivary ´Magnifica´ a ´L´Innocence´, který má bílé květy s červenými tyčinkami. Pochází ze Severní Ameriky. Všem tužebníkům vyhovuje vlhké a slunečné stanoviště s půdou dostatečně zásobenou humusem.
Tužebník se množí dělením oddenků na podzim i na jaře.