Primula sieboldii MORREN – prvosenka Sieboldova

Primulaceae – prvosenkovité

10 – 20 cm, IV. – V.

Prvosenka Sieboldova pochází z Japonska, roste také v Zakavkazí (SSSR) ve vlhkých, stinných lesích jako velmi vlhkomilná rostlina.
Je vysoká 10 – 20 cm a její stonek i listy jsou pýřitě chlupaté. Podzemní část stonku vytváří dlouhé a četné odnože, které jsou zakončeny malým, někdy narůžovělým pupenem; oddenky se také rostliny rychle rozrůstají. Čepel listu je oválná, srdčitě vykrojovaná, na okraji mělce laločná a zubatá, řapík je velmi dlouhý. Květy jsou poměrně velké – měří 2,5 – 4 cm a vyrůstají v okolíku. Jsou nejčastěji růžové, ke středu bělavé a mají zvonkovitý kalich. Nevýhodou je, že tyto krásné rostliny přes léto zatahují. Doporučuje se dříve než zatáhnou, označit místa kde rosotu, aby se při rytí nebo pletí nezničily jejich podzemní orgány.
Primula sieboldii je velmi oblíbená pro vlhké partie zahrad, do rašelinišť a pro trvale zamokřená místa, např. ve skalkách.
Tyto primule  s již šlechtí více než 200 let, takže dnes existuje množství velmi krásně kvetoucích kultivarů, jako např. kultivar ´Alba´ s čistě bílými květy.
Botanicky jsou prvosenky velmi příbuzné naší domácí kruhatce Mattioliho – Cortusa matthioli L, která se často vyskytuje v sortimentu skalniček.