Lythrum salicaria L. – kyprej obecný
Lythraceae – kyprejovité
30 – 100(200) cm, VI. – IX.
Tato statná bahenní nebo vlhkomilná rostlina roste téměř ve všech světadílech.
Lodyhy jsou čtyřhrané, v dolní části větvené. Listy jsou úzké, vejčité až kopinaté, přisedlé a lysé. Na konci lodyhy je lichoklas ze zkrácených vidlanů. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné. Úzké korunní plátky jsou červené až namodrale pravidelné. Úzké korunní plátky jsou červené až namodrale fialové. Plod je dvoupouzdrá tobolka s drobnými semeny. Rostliny se jimi intenzivně rozmnožují, semena jsou často unášena vodními proudy.
Kyprej obecný je typickým druhem pobřežních mělčin a rákosin, od nížin až do podhorských poloh. Roste na trvale zamokřených půdách se středním obsahem živin na bažinách i rašelinách a na dostatečně vlhkých dnech letněných rybníků.
V naší přírodě rostou ještě jiné druhy kyprejů, velmi podobný kyprej prutnatý – L. virgatum L. – je vysoký 40 – 80 cm, kvete v VI. – VIII., má přisedlé listy a červené květy v řýdkých vidlanech. Roste podobně jako předešlý druh na březích řek, mokrých a zaplavovaných lukách v luzích a na rašelinách.
V zahradách se pěstují kultivary ´Dropmore Purple´ s karmínově červenými květy, ´Robert´ - vysoký 40 – 60 cm s lososově růžovými květy a ´Roseum Superbum´ s tmavě purpurovými květy.
Množí se snadno semenem, kultivary se množí řízkováním na jaře.