Nymphaea odorata AITON var. rosea – leknín voňavý

Nymphaeaceae – leknínovité

30 – 40 cm, VI. – IX.


tento americký botanický leknín je rozšířený od atlantského pobřeží v USA, přes Floridu a ostrovy Karibského moře až do Salvadoru.
U kultivarů této skupiny je v podstatě vždy jedním z rodičů botanický druh amerického leknínu voňavého N. odorata. Také v přírodě samovolně vynikají křížensi, u nichž jedním z rodičů je N. odorata; jako první takový přírodní kříženec byla právě použita k záměrnému křížení varieta rosea.
N. odorata má více variet bílé a narůžovělé barvy, jako např. var. rosea, var. carolinieana, var. alba, var. minor, které se navzájem liší velikostí květů a různými odstny růžovobílé barvy.
Květ je velmi voňavý, má 5 – 15 cm v průměru, vzplývá na hladině, zůstává 3 – 4 dny otevřený. Korunní plátky jsou čistě bílé nebo narůžovělé, tyčinek je velký počet (36 – 100). Semena jsou elipsoidní.
N. odorata se objevil v americkém zahradnickém katalogu už v roce 1883 a do Anglie byl dovezen v roce 1886. Zde výrazně ovlivnil rozvoj pěstování leknínů v zahradě a oblibu vodních zahrad v Evropě i ve světě.
N. odorata var. rosea má květy růžově lososové barvy, která směrem ke středu tmavne, a listy se špičatými zářezy.
Je vhodný do hloubek 30 – 40 cm. je to leknín střední velikosti.