Menyanthes trifoliata L. – vachta trojlistá

Menyanthaceae – šachtovité

15 – 30 cm, V. – VIII.


Vachta trojlistá je bahenní rostlina podobná hořcům. Roste v Evropě, Asii do Himaláje až do Japonska, v Severní Americe a Grónsku.
Je to lysá bylina vysoká 15 – 30 cm, s tlustým, plazivým, článkovaným, větveným a šupinatým oddenkem. Lodyhy jsou přímé, bez listů, ukončené hroznem bílých nebo slabě narůžovělých květů. Listy vyrůstají z oddenku, jsou velké, trojčetné. Plod je kulovitě vejčitá tobolka. Vachta kvete velmi brzy na jaře.
Vachta je také léčivá rostlina; sbírají se listy (Folia Triforii linách, kyselých loukách a v bažinách (v Alpách do 1400 m n. m., v Americe v Siera Nevadě až do 3200 m n. m.), s ostřicemi, skřípinami a rákosem. Je to vhodná a vděčná rostlina do zahradních rybníčků a bažinatých tůněk s rašelinným substrátem. Je dekorativní a krásná.
Vachta je také léčivá rostlina; sbírají se listy (Folia triforii fibrini) k přípravě čajů, obsahujících hořčiny pro chuť k jídlu a při žaludečních potížích, a pro  výrobu žaludečních kapek (Tinktura amara). Hojně se pěstuje pro farmaceutický průmysl.