Nymphaea x daubenyana HORT. x O. THON. – leknín Daubenyův
Nymphaeaceae – leknínovité
50 – 100 cm, III. – VIII.
Původcem je tento živorodý leknín pravděpodobně křížencem afrických druhů N. micrantha Gill. et Perr. a N. coerulea Sav. Byl vyšlechtěn v Německu (Daubeny, 1863).
Je to malý leknín s uzlovitým oddenkem. Listy mají čepel srdčitou až široce oválnou, dlouhou až 25 cm, její spodní polovina bývá často zvlněná, jinak je čepel celokrajná. V místě, kde přechází čepel v řapík, vyrůstají z pupenů mladé rostliny, které velmi brzy kvetou (viviparie). Květ průměru 3 – 9 cm má 4 kališní lístky, 10 – 20 úzkých korunních plátků na rubu zelenavých, na líci světle modrých, ve spodní části žlutavých. Květ má 30 – 100 tyčinek o polovinu kratších než korunní plátky, prašné váčky mají krátké světle modré přívěsky. Blizna má 10 – 30 laloků.
Vyskytuje se pouze v kulturách pěstitelů tropických leknínů – ve sklenících a akváriích.
Leknín Daubenyův je vhodný pro velká akvária a bazény ve skleníku. Tato známá a populární rostlina botanických zahrad vyžaduje hodně světla a velkou plochu. Květy ční nad hladinou. Roste při teplotě 20 – 25°C. je tedy poměrně náročný a ve volné přírodě a v zahradách se nepěstuje. Jako substrát se osvědčila směs písku s rašelinou a zahradní zeminou.
Množí se velmi snadno dceřinými rostlinkami, které vyrůstají z listů.