Ryby v zahradních nádržích
Pro většinu větších jezírek v zahradě jsou oblíbeným živým doplňkem ryby. Je třeba se rozhodnout, zda nádrž osadíme našimi domácími druhy nebo červenými či zlatými formami.
Některé menší druhy našich ryb lze chovat v zahradních nádržích bez velkých obtíží. Naše drobné plevelné druhy však nemají žádné výrazné barvy, a proto jsou často po celý rok v hustě osázené nádrži neviditelné. Proto pro venkovní vodní nádrže jsou oblíbenější jejich dekorativnější červené a jinak zbarvené formy.
K rybám vhodným pro zahradní jezírko patří především karas obecný. Kromě hledaných červených forem jsou i rybky černobílé a bíločervené a také šlechtěné závojnatky. Je to velmi nenáročná ryba; dorůstá až 50 cm a je všežravá – přijímá rostlinnou potravu, suché i živé krmivo, nítěnky, patentky i žížaly a nepohrdne ani umělým krmivem, suchým pečivem a suchary (ovšem bez cukru)- snáší dlouhou dobu i hladovění. V zimě při teplotách pod 15°C nepřijímá potravu vůbec. Ryby nikdy nepřekrmujeme, nemoci zažívacího ústrojí jsou často nevyléčitelné a vedou k úhynu ryb. I chov karase je velmi nenáročný. Koncem května a začátkem června při 20°C začíná tření. Samice se poznávají podle ztlustlé břišní partie. Chovné páry vytíráme raději ve velkém akváriu v husté spleti rostlin a po tření dáváme ryby zpět do rybníčku. Z jiker se brzy vykulí potěr; živí se zpočátku ze svého žloutkového váčku, později nálevníky a drobným zooplanktonem (perloočky, buchanky), také žloutkem z vajíčka. Malé rybky raději ponecháváme dorůstat ve velkém akváriu, velkým nebezpečím pro ně jsou sami rodiče, jiné ryby a užovky, které se někdy nečekaně objeví a způsobí pravou pohromu. Přezimování snáší karásci dobře v zimě pod ledem u dna.
Choulostivější jsou šlechtěné ozdobné červené a barevné formy. Tzv. zlaté rybky jsou vlastně červenou formou karase obecného a za dlouhá staletí byla v Číně vypěstována i řada závojových forem různých barev a tvarů. Tyto barevné závojnatky žijí dobře v rybníčku v létě. Na podzim je raději přemístíme do akvárií.
Zlatý jesen je zatím další rybou ideálních vlastností pro zahradní nádrže. Je odolný proto výkyvům teploty, výborně přezimuje pod ledem a dobře a ochotně se množí. Bývá také častěji nabízen v obchodech s rybami. Má světle zlatou barvu, dorůstá až do 40 cm, má dlouhé a úzké tělo a je podobně jako karas zvyklý na různorodou potravu.
Také jiné naše domácí ryby z potoků a řek mají své místo mezi živými obyvateli zahradních nádrží. Je to línek, střevle, slunka, bělice a jiné plevelné rybky. Zajímavá ryba je koljuška tříostrá, která má ostny a staví si pod vodou hnízdo. Hořavka klade dlouhým kladélkem jikry do škeblí. Tyto rybky odchytáváme z přírody, ale vždy raději z mírně proudících nebo stojatých vod.
V poslední době se stal ve světě velmi módní chov japonských barevných kaprů Koi. Jak dalece zdomácní tato ryba také v Evropě, záleží na dalších zkušenostech. Její cena je zatím poměrně vysoká a je málo zkušeností s přezimováním. Je však jisté, že tato ryba má větší nároky na proudění vody a vyšší teplotu v zimě. Protože je poměrně velká, dá se chovat jen ve větších nádržích.