Akvarijní rostliny rostoucí v létě venku
Acorus gramienus – puškvorec trávovitý roste mezi kameny na břehu nebo poloponořené ve vodě v květináčích, popř. také na záhoně. Jeho ozdobný kultivar ´Variegatus´ tvoří trsy mečovitých (někdy ozdobně panášových) listů.
Aponogeton distachyon – kalatka dvouklasá. Roste v létě mnohem lépe v zahradní nádrži než v bytě v malém akváriu. Špatně však přezimuje, proto ho raději koncem září přenášíme do vytápěné světlé místnosti. Je vhodný do menších hloubek (20 – 30 cm). Krásně kvete bílými nebo narůžovělými klásky drobných květů.
Alternanthera sessilis – plevuňka liláková. Dobře roste na vlhkém substrátu nebo v bahně, někdy i zcela na suchu. Vyžaduje však dostatečnou vlhkost vzduchu. Plevuňky mají často velmi barevné, načervenalé až fialové listy (A. sessilis var. lilacina). Rostliny z venkovního stanoviště dobře přezimují v submerzní formě v akváriích nebo paludáriích v bytě.
Azolla caroliniana – azolka karolinská. Je dobrá plovoucí vodní kapradinka. Přezimuje na vlhké rašelině ve skleníku bez vody, při mírné zimě přezimuje i na bahně venku. V létě dobře roste mezi rákosím na odumřelých vrstvách plovoucích rostlin. Je příliš dobrá a často se ztrácí mezi ostatními rostlinami na hladině vody.
Bacopa amplexicaulis – nakopá objímavá. Roste jako polovynořená rostlina ve venkovních nádržích na bahně nebo v mělké vodě. Tyto rostliny dobře a často kvetou. Přeneseny na podzim do akvárií rychle vytvářejí ponořené formy. Bakopy jsou velmi otužilé rostliny pro chladnou vodu.
Egeria densa – morovinka hustolistá, tzv. vodní mor. V létě venku ve volné vodě tvoří sytě zelené lodyhy dlouhé 1 – 2 m. Snáší vodu s vyšším obsahem živin a vápenatých sloučenin. Do husté spleti jejích lodyh se rády vytírají různé ryby. Pro každého akvaristu je vždy žádána a vítána. Za mírné zimy přezimuje i venku.
Lagarosiphon muscoides – spirálovka mechovitá, vodní mor kadeřavý. Tento druh je ovšem na teplotu značně náročnější, i na obsah Ca iontů.
Echinodorus – šípatkovec. Několik druhů jihoamerických šípatkovců, jinak velmi oblíbených akvarijních rostlin, lze velmi dobře pěstovat venku v jezírku jako bahenní rostliny.jejich listy však časté bývají napadány mšicí. V emerzní kultuře dobře kvetou a tvoří šlahouny s mladými rostlinami. Venku nejlépe rostou E. cordifolius, E. berteroi a E. osiris (= E. rubra).
Eichhornia crassipes – tokozelka vodní hyacint. Je velmi známá plovoucí tropická rostlina, vhodná pro leknínové rybníčky. V létě se venku výborně daří. Často kvete modrými květy a rychle se množí, ale velmi obtížně přezimuje i ve skleníku. Nejlépe se udrží na vlhké rašelině na nejsvětlejších místech, téměř bez vody a při dostatečné teplotě. V normálních akváriích často přes zimu zachází.
Pontederia cordata – modráska srdčitá. Je příbuzná vodnímu hyacintu (Eichhornia crassipes). Přezimuje velmi dobře v hlubší vodě a snese i velmi nízké teploty v zimě. Bez rizika však překoná zimu v květináči v chladnějším skleníku.
Hydrocotyle leucocephala – pupečník. Je jihoamerický druh. Má vzplývavé lodyhy a světle zelené štítnaté listy a hladině. Při zasazení do mělké vody rychle vyrůstá k hladině a pokrývá povrch vody. Přezimuje v akváriu při pokojové teplotě, žádá dostatek světla.
Hydrocleis nyphaeoides – hladinovka plavínovitá. Je tropická rostlina, která se dá celoročně pěstovat v teplých sklenících. V létě úspěšně roste v zahradních nádržích. Má velmi dekorativní žluté květy na hladině. Někteří milovníci teplomilných leknínů zakrývají na noc i za chladných dnů své nádrže na zahradě fóliovým krytem. Podobný kryt prospívá i hladinovce. Přezimuje jen v teplém skleníku.
Limnophila aquatica – bahnatka vodní. Všechny akvarijní druhy rodu Limnophila dobře snášejí letní pobyt v zahradě, v mělkých nádržích a otevřených sklenících. Vytvářejí nad hladinou emerzní lodyhy a listy. Kvetou podobně jako bakopa. V zimě přesazujeme do akvárií vegetační vrcholy z části prýtů. Nejméně otužilá je Limnophila indica.
Ludwigia peruviana a L. arcuata – zakucelky. L. peruviana vyrůstá z vody a kvete žlutými květy. L. arcuata je dobrý submerzní druh. Všechny rostou výborně venku v rybníčku na bahně nebo polovynořené. Většina druhů (L. palustris) přezimuje venku, ale přenášíme je na podzim do akvarijních nádrží.
Myriophyllum aquaticum (= M. brasiliense) – stolístek vodní (brazilský). V létě tvoří plazivé keříčkové formy na bahně, přezimuje ve skleníku nebo v mělké vodě akvária. Je to rostlina vhodná do terárií pro vodní želvy a obojživelníky. Přezimuje v místnosti v mělké vodě. Podobně se daří venku i stolístku různolistému (M. heterophyllum), který také venku přezimuje.
Orontium aquaticum – vodoklas vodní. Je americká bahenní rostlina pro venkovní nádrže. Výborně přezimuje a roste po celý rok. Do akvária se však nehodí.
Pistia stratiotes – babelka řezanovitá, tzv. vodní salát. Je výborná, velmi vděčná a dekorativní rostlina pro léto na vodní hladinu jezírka. Spojené trsy tvoří husté kolonie rostlin s hráškově zelenými listy. Přezimuje i v malých akváriích nebo mísách na světlém místě.
Sagittaria graminea – šípatka trávovitá – a S. latifolia – šípatka širolistá. Jsou bahenní rostliny a doplňují pásy mělkovodních bažin společně s naší šípatkou vodní (S. sagittifolia). Na zimu je není třeba přemisťovat do teplých skleníků nebo místností, neboť přezimují i ve venkovních nádržích podzemními orgány.
Sagittaria subulata – šípatka šídlatá. Je akvarijní šípatka, která v létě dobře roste na mělčích místech zahradních nádrží. Její trsy jsou výhodným podkladem pro tření kaprovitých ryb. Tvoří husté porosty a nevyrůstá nad vodu, často kvete drobnými bílými květy.
Vallisneria spiralis – zakruticha zavitá. Stejně jako šípatka Sagittaria subulata tvoří husté koberce, tzv. vodní louky. Na osvětlených místech mají listy načervenalou barvu. Výborně přezimuje i pod ledem. Mnohe větší rostliny jsou americké zakrutichy s červenými žilkami na listech – V. neotropicalis. Listy jsou dlouhé až 1 m a vzplývají na hladině. Je vhodnější zakrutichy sázet do květináčů nebo plochých misek a kořeny zatížit kameny.