Trollius altissimus CRANTZ – upolín obecný

Ranunculaceae – pryskyřníkovité

40 – 60 cm, V. – VI.


Upolín obecný roste v Evropě jako bylina vlhkých a nehnojených luk v nížinách, někdy i v horských oblastech, často i na orchidejových loukách.
Vysoká, přímá, jednoduchá nebo málo větevná lodyha mělce koření v půdě svazčitými kořeny. Listy na lodyze jsou střídavé, hluboce dlanitě dělené, s lístky dělenými úkrojky. Květy jsou žluté, průměru přes 3 cm. kalich napodobuje korunu a je zbarvený žlutě. Korunní plátky (rovněž žluté) jsou drobné, uzavřené kalichu a kratší než žlutě zbarvené tyčinky. Plody jsou zakřivené měchýřky s četnými semeny, jimiž se upolín dobře množí. Je to chráněný druh naší květeny.
Zakrádkáří pěstují některé jiné druhy upolínu a také četné kultivary. Asijský druh T. asiaticus  L. pochází ze severní Číny a Altaje a má jemnější lístky a tmavě  oranžově žluté květy. Upolín čísnký – T. chinensis Bunge – je vysoký 60 – 90 cm, kvete v červnu a červenci. Má oranžové miskovité květy se sytě červenými tyčinkami. Na Kavkaze v pásu rododendronů roste T. caucasicus Ledeb. Nízký upolín T. pumillus Don je zakrslý druh z Himálaje.
Kultivary upolínu čínského nemají květy uzavřené, kulovité, nýbrž otevřené a sytě oranžové.
Z kultivarů upolínu obecného jsou velmi pěkné např. zlatožlutý velmi raný kultivar ´Earliest of All´ a ´Excelsior´, světle žlutý ´Lichtball´, oranžové ´Orange Globe´ a ´Richards Giant´ a smetanově bílý ´Alabaster´.
Všechny druhy upolínu i kultivary, které se vyvinuly z evropského upolínu obecného, se používají v pobřežních partiích, u potoků a jezírek.