Egeria densa PLANCHON – morovinka hustolistá

Hydrocharitaceae – voďankovité

300 – 400 cm, (VIII.) X. – XI.


Morovinka hustolistá, zvaná také vodní douška hustolistá nebo vodní mor, pochází z mírné i tropické části Jižní Ameriky – Brazílie, Argentiny, Uruguaje, odkud byla zavlečena do Chile, Mexika a Spojených států, Alžíru, Keni a Japonska a také místy do Evropy (Francie, Holandska, Itálie), pravděpodobně z akvárií.
Lodyha je málo větvená, dlouhá až 2 – 4 cm, s trojčetnými nebo čtyřčetnými přesleny listů, které jsou zelené a úzce kopinaté. Čepel je na okraji jemně pilovitá, dlouhá 1,5 – 3 cm a široká 3 mm. Samčí květ je jeden, vyrůstá z toulce a ční na stopce nad vodu. Tři kališní lístky jsou malé, zelenavé, tři korunní plátky jsou malé a bezbarvé. Samičí květ má korunní plátky dlouhé 1 – 2 cm.
Egeria densa roste dobře i v nádržích bez písku, ale nejraději ve velmi tvrdé vodě s bohatým obsahem vápníku; kyselé vody nesnáší. V akváriích je výborným producentem kyslíku. Je velmi náročná na světlo, v létě se dobře daří i venku v zahradním rybníčku a kvete na podzim.
Velmi podobný a u nás rozšířený druh E. canadensis L. C. Rich. Ex Michaux – vodní mor kanadský – byl k nám zavlečen z Ameriky a Kanady. Do Evropy se dostal přes Irsko koncem 10. století. Tvoří často neproniknutelné porosty na dně tůní, rybníků a jiných stojatých vod. Roste velmi rychle, ubírá hodně světla a dokáže umořit ostatní vodní vegetaci v nádržích. Proto se nedoporučuje ani do zahradních nádrží, ačkoliv výborně přezimuje.