Iris pseudacorus L. – kosatec žlutý

Iridaceae – kosatcovité

50 – 150 cm, V. – VI.


Všechny bahenní kosatce patří mezi kosatce bez kartáčků (do sekce Apogon). Kosatec žlutý roste v Evropě a západní Sibiři, na březích Kaspického jezera a také v Kanadě.
Kosatec žlutý je vysoký 50 – 150 cm a má tlustý, rozvětvený oddenek. Lodyha je větvená, zploštělá, dvouřadé listy jsou svěže zelené, čárkovité, mečovité, široké 1 – 3 cm a stejně dlouhé jako lodyhy. Květy jsou jasně žluté a dole srostlé v trubku dlouhou jako semeník. Tři vnější okvětní lístky nemají kartáčky a jsou uprostřed tmavě žluté s fialově hnědými žilkami. Tři vnitřní, menší okvětní lístky jsou vzpřímené, čárkovité a k sobě skloněné. Květ má 3 tyčinky ukryté pod laloky čnělky. Trojpouzdrý semeník je ukrytý v listenech, má prodlouženou čnělku, nahoře rozdělenou ve 3 laloky, květy rychle vadnou a nevoní. Plod – tupě trojpouzdrá tobolka – obsahuje velká semena, která plavou na vodě nebo mohou být roznášena vodními ptáky.
Kosatec žlutý je bahenní rostlina a v celém našem státě roste jako součást rákosin v nížinných i podhorských oblastech na březích vod, stojatých i tekoucích, v tůních, vodních příkopech a pobřežních křovinách. Jeho článkovitý mohutný oddenek bývá často zaměňován na léčivý puškvorec, ale nevoní.
Je vhodný na okraje vodních nádrží. Rostlina se oddenkem velmi rychle množí a zpevňuje břehy. Pro malá jezírka sázíme raději kosatce do velkých nádob s dostatečným množstvím bahnité zeminy.
V přírodě se sbírat nesmí, protože patří k chráněným druhům naší květeny.