Ledum balustre L. rojovník bahenní

Ericaceae – vřesovcovité

50 – 150 cm, V. – VI.


Rojovník bahenní je cirkumpolární typ studeného pásu Evropy a Asie, zasahuje i do Střední Evropy.
Je to nízký keřík, svými listy i opadavými květy velmi podobný rododendronům. Je vysoký nejčastěji do 1 m. listy jsou tmavozelené, úzce kopinaté, silně aromatické a mají žluté žlázky. Jejich čepel je krajích ohnutá a na rubu rezavě plstnatá. Květy jsou drobné, bílé, v okolících a jsou velmi vonné. Celá rostlina je jedovatá, ale kdysi se květy a listy sbíraly a používaly se v lidovém lékařství. Také med, který sbírají včely z rojovníku, je jedovatý.
Rojovník se často pěstuje v zahradách společně s rododendrony a azalkami a některými vlhkomilnými jehličnany, jako např. s borovicí blatkou (Pinus uncinata), která roste v bažinách a rašelinách.
Mezi keříčkovou vegetaci rašelin patří ještě jiné vřesovištní rostliny, např. vlochyně bahenní, tzv. bažinná borůvka (Vaccinium uliginosum), klivka bahenní (Oxycoccus palustris), kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia) a šicha černá (Empetrum nigrum).
V zahradách se také pěstuje rojovník grónský (L. groenlandicum Oed.), který pochází z Grónska a Severní Ameriky, hlavně Labradoru. Je to velmi otužilý druh, kvetoucí v květnu. Je vysoký do 1 m.
Rojovník bahenní se sází nejlépe na podzim s velkým kořenovým balem, do rašelinného záhonu.
Dnes je to vzácný a chráněný druh naší keříčkové květeny rašelin. Nesmí se sbírat v přírodě.