Salix matsudana KOIDZUMI ´Turtuosa´ - vrba Matsudova

Salicaceae – vrbovité

10 – 13 m, V. – VI.


Vrby jsou keře i stromy, které rostou v dostatečně vlhké půdě, hlavně v chladnějším pásu severní polokoule. V přírodě roste asi 300 druhů vrb. V zahradách se pěstují dekorativní druhy v tzv. smutečních formách a druhy, jež mají mladé jehnědy (známé kočičky) stříbřitě chlupaté. Do skalek se dávají zakrslé horské druhy. Pěstované vrby mají mnoho variet a kultivarů.
Vrba Matsudova – má pokroucené a zprohýbané větvičky, což vynikne hlavně po opadu listů. Roste od Bajkalského jezera k východu až po Koreu a Japonsko.
Původní druh je strom vysoký až 13 m, se žlutými až olivově zelenými větvemi. Listy jsou úzce kopinaté, dlouhé 5 – 8 cm, dlouze zašpičatělé, ostře pilovité, na rubu bělavé. Řapíky jsou krátké, semeník lysý, přisedlý. Kultivar ´Tortuosa´ je původem z Číny, bajkalské oblasti a Korey. Vyznačuje se proti původnímu druhu spíše keřovitým vzrůstem (do 6 m) a velmi pokroucenými větvičkami. Množí se jako všechny druhy vrb prutovými řízky, které dobře koření.
Všechny vrby se výtečně hodí na vlhká místa, břehy potoků a do vodních partií zahrady.
S. erythroflexuosa je kříženec vrby bílé a vrby Matsudovy. Byl objeven v roce 1971 v Argentině a za rok uveden do pěstování. Je to strom nebo keř se silně pokroucenými větvemi a převislými konci. Listy jsou světle zelené, rovněž spirálovitě pokroucené.